• K projednání elektronické evidence tržeb se poslanci nedostali. Chtějí svolat mimořádnou schůzi

  K závěrečnému hlasování o zavedení elektronické evidence tržeb se Poslanecká sněmovna v pátek nedostala. Mohly za to diskuse poslanců o předešlých bodech jednání.

  Přesto se o tématu mluvilo, a to při schvalování takzvaného rozpočtového určení daní. Jím se určuje, do jakého rozpočtu která daň (nebo její část) plyne. V jeho rámci chtěla vláda posílit rozpočty krajů, zatímco opozice žádala ke stejnému datu posílit také rozpočty obcí.

  „Pokud chcete mít peníze pro obce, hlasujte pro evidenci tržeb,“ vyzval opoziční strany ministr financí Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že podle jeho výpočtů každým měsícem odkladu přichází právě obce celkově o 100 milionů korun.

  „Evidence tržeb nepřinese vyšší výběr daní a pro obce bude znamenat jenom ztrátu,“ zopakoval svůj tradiční postoj ministrův předchůdce Miroslav Kalousek (TOP 09).

  Jako předseda poslanců své strany opakovaně využíval právo vystoupit v debatě přednostně. Před plánovaným koncem jednání navíc požádal o dvacetiminutovou přestávku na jednání poslaneckého klubu.

  Ministr Babiš je pro svolání mimořádné schůze, na které by se mimo pořad probíhajícího jednání schvalovala evidence tržeb. To jako možnou cestu vidí také předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

  Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák naproti tomu nevidí smysl v dalších mimořádných schůzích, když jedna z nich začne příští týden.

  V konečné schválení evidence ale věří, i když připouští, že by se tak mohlo stát až začátkem příštího roku. „Opozice tady zavádí něco, na co nejsme zvyklí, a to obsáhlé debaty ve třetím čtení, kde už by se mělo po dřívějších diskusích jen hlasovat,“ poznamenal k průběhu jednání Sklenák.

  Podle Bělobrádka se ale na průtazích podílejí obě strany. „Opozice využívá svého práva jednání prodlužovat, a je na koaličních poslancích, zda budou na všechno reagovat,“ poznamenal šéf lidovců.

  Zdroj: Peter Gabaľ  |  ihned.cz  

  Zanechte zprávu →

Zanechte zprávu

Zrušit odpověď