• Ministerstvo financí finišuje se seznamem živností. Mnozí podnikatelé dostanou výjimky

  Ačkoliv by se mohlo zdát že s formální stránkou EET se na Ministerstvu financí finišuje, opak je pravdou. Kromě toho, že již od čtvrtka (1. září 2016) si budou moci podnikatelé na kterémkoli finančním úřadě vyzvednout své autorizační údaje k EET, ministerstvo uzavírá i seznam podnikatelských aktivit a živností, kterých se evidence dotkne.

  Kromě konkrétního seznamu živností podléhajících EET se na stole ministerstva neustále prodlužuje i seznam výjimek, kterých se změny zatím nedotknou. Jde zejména o zimní a vánoční stánkové prodeje, adventní trhy a další prodeje, které ve svých prostorách nemají takzvané zázemí.

  „Přestože zákon říká, že v první fázi se elektronická evidence týká všech stravovacích služeb, z právní definice vyplývá, že tyto služby se nabízejí v nějakém ohraničeném prostoru.“

   

  Alena Achillerová, zástupkyňa ministra financií.

  Tuto změnu si vydobyla Hospodářská komora po dlouhých jednáních se zástupci Ministerstva financí.

  „Jsme rádi, že ministerstvo financí vyslyšelo náš požadavek a nalezlo řešení, aby se EET v první fázi netýkala například vánočních trhu.“

   

  Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory, pro Hospodářské noviny.

  Zatímco se ministerstvo ohrazuje a tvrdí, že jde jen o vyjasnění pravidel a o skutečnou výjimku nešlo, finanční odborníci se obávají, že ministerstvo udělalo výrazný ústupek, který by se mohl stát nechtěným precedentem.

  „Problém představuje změnu postoje ministerstva financí v oblasti stánkového prodeje. Změna je velmi překvapivé, nebe dosud ministerstvo zastávalo názor, že stánkový prodej je Součástí stravovacích služeb, které EET podléhají doposud v první fázi. Tým, že ministerstvo použilo alternativní výklad, do jisté Míry otevírá prostor pro obcházení zákona.“

   

  Jiří Zezulka z poradenské firmy Apogeo pro čeští portál Euro.cz.

  Prodejci na adventních trzích, tak budou podléhat evidenci až od roku 2018 podobně, jako provozovatelé farmářských trhů.

  Situace se, zdá se vyjasnila i kolem kadeřnic a kosmetiček. Zatímco nedávno se mluvilo o striktní evidenci všech doplňkových prodejů občerstvení či kosmetiky v těchto podnicích, dnes už to tak přísně nevypadá.

  „Pokud to bude jen doplňková činnost, tak se na ni EET vztahovat nebude. Za rozumnou mez považujeme prodej zboží, který bude dělat do pěti procent obratu.“

   

  Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství pro Hospodářské noviny .

  Cílem EET je minimalizovat nelegální krácení daní v České republice. Zatímco levicové strany očekávají od nového systému přirozené vyrovnání podnikatelského prostředí, pravicové se obávají možných likvidačních dopadů evidence na malých a středních podnikatelů.

  Zanechte zprávu →

Zanechte zprávu

Zrušit odpověď