• Poctivým živnostníkům elektronická evidence tržeb pomůže, tvrdí daňoví poradci

  Podnikatelé a živnostníci, kteří si nevylepšují svoje příjmy daňovými úniky, nemusí mít podle daňových poradců ze zavedení elektronické evidence tržeb obavy. Naopak, lepší kontrola omezí výhody, které dosud na trhu měly firmy zatajující své reálné příjmy.

  Přestože pro některé podnikatele nebude přechod na elektronickou evidenci snadný, v konečném důsledku by měl být pro ty řádně platící přínosný.

  Jejich daňová povinnost zůstane stejná, ovšem nepoctiví podnikatelé by měli ztratit finanční náskok, který jim přinášelo placení nižších daní. Elektronická evidence tržeb by tak měla zlepšit podnikatelské prostředí, kdy firmy a podnikatelé řádně odvádějící daně neztrácejí za konkurenty platícími úmyslně daně nižší. Legislativním záměrem není administrativně ztížit podnikání, ale omezit fungování černé ekonomiky, která se nejvíce objevuje právě u hotovostního platebního styku. Bezhotovostní platby jsou evidované a banky případně musejí spolupracovat s finančními úřady. Aby mohla elektronická evidence tržeb fungovat, musí mít živnostník nebo firma například pokladnu, počítač nebo i mobil připojený k internetu a vydat zákazníkovi při platbě účtenku s unikátním kódem přiděleným právě státní finanční správou. Pro vyšší státní výnos z daní je zapotřebí, aby daňové zatížení nebylo demotivující. Podnikatelé a firmy chápou, že stát potřebuje vybírat daně, ale jejich placení nesmí dusit ekonomický rozvoj a bránit mu.

  Gabriela Ivanco | poradenská společnost Mazars

  Elektronická evidence tržeb se týká pouze plateb v hotovosti, čímž jsou myšleny i platby kartami, stravenkami nebo šeky. Úhrady z účtu na účet, tedy bezhotovostního platebního styku, se povinná evidence netýká.

  Podle daňových poradců by měli živnostníci proces zvládnout. Legislativa počítá s jednorázovou 5-tisícovou daňovou slevou, která by měla kompenzovat prvotní náklady spojené s přechodem na systém elektronické evidence tržeb. Pro ten by drobným živnostníkům měl stačit tablet s připojením na internet a tiskárnu.

  Obavy z technické stránky nemá ani většina živnostníků. Podle poslední analýzy využívá běžně elektronickou formu komunikace 95 procent podnikatelů. Firmy tak podle něj samy deklarují, že jsou připravené přechod na nový systém technicky zvládnout.

  Hlavní obava podnikatelů vůbec nevyplývá z pořízení přístroje, problému připojení se na internet, nákladu na pořízení ani z elektronického přenosu dat, ale z toho, aby je celý režim nezdržoval od hlavní práce. Elektronizace obchodních transakcí je v budoucnosti nevyhnutelný krok, nicméně forma, která bude zvolena, musí být řádně odzkoušena. Bude-li se postupovat tímto způsobem, nemáme problém EET podpořit.

  Karel Havlíček | předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků

  Zdroj: businessinfo.cz | Dalibor Dostál

  Zanechte zprávu →

Zanechte zprávu

Zrušit odpověď