• Stát poskytuje podnikatelům jednorázový příspěvek i poradenství

  Přestože termín spuštění evidence se neúprosně blíží, mnozí podnikatelé stále nejsou na změny připraveni a v hlavě jim víří nezodpovězené otázky a strach z prvotních nákladů.

  Jednorázový příspěvek od státu sníží prvotní náklady

  Obavy způsobuje například nevědomost z toho, jakým způsobem se evidence dotkne jarmarků, vinobraní, farmářského prodeje, různých záloh, kauci, automatů či kasin.

  Podnikatele by měli alespoň z části uklidnit informace o možnosti jednorázové slevy na nákup evidenčního zařízení. Ta by se měla pohybovat na úrovni 15%, což je až 5000 Kč. Nárok na takovou slevu si mohou podnikatelé uplatnit na daních vypočtených po zdaňovacím období, ve kterém byla provedena první evidována tržba.

  Kdy se bude a kdy nebude EET týkat trhů, kasin či prodejů z automatů

  Prodejci jídel a nápojů na jarmarcích či trzích budou podléhat první vlně evidence i v případě, že jejich jídla nejsou přizpůsobeny k okamžité konzumaci. Podnikatelé, kteří neprodávají vlastní potraviny, ale pouze zboží nakoupené od zemědělců si mohou na chvíli vydýchnut- evidence se jich bude týkat až v druhé vlně, která začíná v březnu 2016. Výjimkou v případě farmářských prodejů bude prodej nespotřebovaných zbytků z vlastní zahrady, která nebyla primárně určena na podnikání.

  Odůvodněny budou i prodeje drobného občerstvení, jídla či nápojů v automatech. Důvodem pro výjimku je v tomto případě chybějící lidská obsluha.

  Portál FinExpert.cz uvádí:

  „Hazardní hry z evidenční povinnosti zákon nevyjímá. Jsou-li vklady a sázky hrazeny v hotovosti, kartou nebo jiným obdobným způsobem, budou evidenční povinnosti podléhá.“

  Pokud si však stále nejste jisti, zda a od kdy se vás elektronická evidence tržeb dotkne, můžete od začátku září žádat o posouzení, o které nebude nutné požádat vyplněním žádného speciálního formuláře, ale jednoduchým zasláním identifikačních údajů, popisu plateb a poznámek, zda se podle podnikatele jedná o evidovanou nebo nehlášenou tržbu. Vyhodnocení žádosti je na straně správce daně a výsledek posouzení by měli podnikatelé obdržet nejpozději do 3 měsíců od zaslání žádosti.

  Zanechte zprávu →
 • Přidal Miluše strofová dne 28.8.2016, 15:57

  mám malou hospodu na vesnici, jako vedlejší pracovní činnost, s ročním obratem 300 – 400 tis. Kč. Je to pouze výčep. Jaký typ pokladny je pro mne vhodný? Kam se mohu obrátit o nákup a servis? Jedná se o Jihlavsko.

  Odpovědět →

Zanechte zprávu

Zrušit odpověď