• Tři čtvrtiny Čechů věří v lepší výběr daní díky elektronické evidenci tržeb (EET)

  Tři čtvrtiny Čechů věří v lepší výběr daní díky elektronické evidenci tržeb (EET)

  Podle zjištění společnosti STEM tři čtvrtiny dotazovaných Čechů si myslí, že elektronická evidence tržeb zlepší výběr daní a dále se domnívá, že by stát měl hledat cesty k vyššímu výběru daní od obchodníků, poskytovatelů služeb a prodejců. Celých 60 % lidí považuje daňovou morálku v České republice za špatnou.

  Čtyři lidé z pěti dotazovaných již slyšeli o elektronické evidenci tržeb a dvě třetiny z nich se domnívají, že zavedení elektronické evidence tržeb přispěje ke zvýšení důvěry zákazníků.

  Finanční správa si plně uvědomuje klíčovou roli komunikace v projektu elektronické evidence tržeb. Výsledky průzkumu představují současné postoje a názory veřejnosti, které jsou pro nás nesmírně cenné. Pomohou nám lépe zaměřit správný postup při další komunikaci tohoto mediálně často diskutovaného projektu.

  Jan Ronovský | zástupce generálního ředitele Generálního finančního ředitelství

  Dvě třetiny občanů se obávají určitých rizik se zavedením elektronické evidence tržeb, nejčastěji vidí riziko v tom, že elektronické pokladny nezamezí podvodným přístupům (22%) a že půjde o opatření likvidující živnostníky (15%). Dále se lidé obávají finančních nákladů na zavedení elektronické evidence tržeb (10%) a zneužití informací piráty a hackery (9%).

  Připouštět si rizika je zdravé. Zkušenosti z Chorvatska ale ukazují, že hromadné krachy podnikatelů nenastanou. A do databází Finanční správy se dosud žádný hacker nenaboural. Není důvod se domnívat, že to nastane právě teď, u systému, který bude vybudovaný s podstatně vyšší mírou zabezpečení. Přínos EET je v porovnání s jeho nákladností jednoznačný. A že si Češi najdou nějakou uličku? Když jim nedáme příležitost hned na počátku, budou to mít opravdu těžké.

  Simona Hornochová | náměstkyně ministra financí

  Zdroj: Ing. Petra Petlachová | ředitelka Odboru komunikace, tisková mluvčí Odboru komunikace

  Zanechte zprávu →

Zanechte zprávu

Zrušit odpověď